• 04 Mayıs 2024, 14:00
Zemin Kaplama Nedir?

Zemin Kaplama Nedir?
İnsanlar için mekanların zeminleri görünüm açısından büyük önem taşır ve buna bağlı olarak yeni model zemin kaplama arayışları yaşanır. Son yıllarda bu arayışların sonunda en fazla tercih edilen epoksi kaplamalarıdır. Epoksinin kolay şekil alması ve uzun ömürlü ürün olması zeminlerde tercih edilmesini en önemli sebebini oluşturur.


Zemin Epoksi Kaplama Nasıl Yapılır?
Evler, kurumlar, iş merkezleri veya hastaneler gibi insanların yoğun bulunduğu alanların zeminlerinde epoksi kaplama yapılması mümkündür. Kaplama işlemine geçmeden önce zeminin herhangi bir pürüzünün bulunmadığından emin olmak gerekir.


Bu aşamada zeminde pürüz varsa işlem öncesinde bu pürüzler silim makineleriyle giderilmelidir. Bunun dışında zeminin nem oranının uygulama için uygun olduğundan emin olmak adına gerekli ölçümler yapılmalıdır.


Zemin için kullanılacak epoksi malzeme hazırlanır. İşlem başladıktan sonra ilk olarak astar yapılır. Astarın kuruması beklendikten sonra renk oluşturacak epoksinin hazırlanmasını sağlanır. Bu aşamadan önce silis kum eklemesi yapılır. Son aşamada da epoksinin tamamlanması gerçekleşir. Ankara epoksi işlemi bittikten sonra kuruma süresinin beklenmesi gerekir.


Zemin Epoksi Kaplama Çeşitleri Nelerdir?
Son dönemlerde mekan zeminleri için tercih edilen epoksi kaplama farklı özelliklerde tercih edilir. Bu nedenle de zeminde kullanılacak epoksi kaplama çeşitlerinin ortaya çıkması sağlanır.
Bunlar ise şöyle isimlendirilir;
Self leveling,
Mortar,
Şeffaf,
Anti statik,
Üç boyutlu,
Loft,
Epoksi boya,
Poliüretan ve multilayer epoksi kaplamadır.


Zemin Epoksi Kaplamanın Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?
Günümüzde pek çok alanda zeminlerde kaplama malzemesi olarak epoksi tercih edilir. Farklı renk tercihlerinin bulunması, kalitesi ve yapım kolaylığı kullanım alanının geniş olmasına yardımcı olur.
Zemin epoksi kaplamamanın kullanıldığı alanlar ise şöyle sıralanabilir;
Hastaneler
Kafeler
Alışveriş merkezleri
Fabrikalar
Atölyeler
Depolar
Hangarlar
Otoparklar
Mağazalar
Okullar
Ofisler
Laboratuarlar
Bu alanların yanı sıra endüstriyel alanlarda da epoksinin zeminlerde kullanıldığını görmek mümkündür.


Zemin Epoksi Kaplamanın Avantajları Nelerdir?
Epoksi zeminin sağladığı avantajlar kullanılmasının en önemli nedenini oluşturur. Zemin epoksi kaplamanın en önemli avantajı dayanıklılık sağlamasıdır. Böylelikle kullanım ve sürtünme etkisi altında olmasına rağmen uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.


Bunun dışında epoksinin kullanılması zeminin kaygan olmasını engeller. Bu da zeminlerin yoğun kullanıldığı alanlarda istenmeyen kazaların olmasını engeller. Zemin epoksi kaplamanın avantajlarından birisi de hijyenik olmasıdır. Kolay temizlenmesi de tercih edilme sebeplerinden birisi oluşturur.


Zemin Epoksi Kaplama Fiyatları Nasıldır?
Zeminler için yapılan kaplama işlemlerinde fiyatlar üzerine konuşmak için metrekare hesabının bilinmesi gerekir. Bunun dışında epoksinin kullanım miktarı, kat sayısı ve zemin pürüzlerini giderme gibi işlemlerde fiyata dahil edilir.


Tüm işlemler ve malzemeler eklendikten sonra zeminin yapımı için ödenmesi gerekecek olan epoksi fiyatları belirlenmiş olur. Böylelikle alışveriş merkezi veya diğer alanlardaki zeminlerini yaptıracak kişiler belirlenen ücreti öderler.

Paylaş

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0552 239 6077

BİZ SİZİ ARAYALIM