• 04 Mayıs 2024, 15:12
Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?
İnsanların üzerinde yürümesinden kaynaklı yıpranmalar ve aşınmalar ile karşı karşıya kalan zeminlerin yeni ve etkileyici bir görünüme sahip olması, epoksi zemin kaplama işlemiyle mümkün hale gelmiş oluyor.


Epoksi Zemin Kaplama Nedir?
Epoksi reçine isimli malzemenin zemin uygulanması, Ankara epoksi kaplama işleminin temel tanımı olarak yapılabilir. Farklı alanlara gerçekleştirilen bu kaplama işlemi ile beraber düz ya da desenli, parlak bir yüzeyin elde edilmesi mümkün hale gelmiş olur. İşlemin sorunsuz olarak yapılabilmesi için her bir adımının üzerinde özenle durulması gerekir.


Epoksi Zemin Kaplama Yapmanın Temel Avantajları
Gerekli detaylara dikkat edilerek yapılacak epoksi zemin kaplama işleminin temel faydaları şunlardır;
Yüzeyin tamamı değiştirilmeden yenilenmesi
İşlemler esnasında inşaata gerek kalmaması
Dayanıklı yapıya sahip olmasıyla uzun süre zeminin görünümünü koruması
Pratik ve hızlı şekilde uygulanabilmesi
Bunlarla beraber mekan ölçüsü önemli olmadan istenilen her yer için kullanılabilir. Bu aşamada değişecek olan tek şey epoksi fiyatları olur.


Epoksi Zemin Kaplama Öncesi Hazırlık
İşlemlerin yapılmasına başlanmadan önce zeminin keşif işlemi yapılır. Böylece özellikleri ve yapısı ile alakalı bilgiler elde edilir. Böylece zemin kalınlığına göre epoksi kalınlığı ve hangi çeşidin kullanılacağı belirlenir.


Gerekli incelemelerin yapılması sonrasında zemin dümdüz hale getirilerek tüm pürüzler giderilmelidir. İşlemler esnasında varsa öncesinde uygulanmış fayans, parke gibi ürünler zeminden çıkartılır.


Epoksi Zemin Kaplama Öncesi Astar Uygulaması
Zeminin pürüzsüz hale getirilmesi sonrasında sıra astar uygulamasına gelir. Astarlamadaki temel amaç ise zemin daha sert hale getirilmesidir. Epoksi zeminin ilk katı olan astar uygulaması esnasında zemindeki en ufak noktanın dahi atlanmaması gerekir. Sonrasında da astar kurumaya bırakılır.


Epoksi Zemin Kaplamasının Yapılması
Astar katın kuruması sonrasında sıra asıl kata geçer. Hazırlanmış olan karışım dikkatli şekilde zemine yayılır. Uygulama esnasında isteğe göre şeritler ya da desenler de zeminde yer alabilir.


Kalın yapıda zemin elde edilmek istendiğinde birkaç kat epoksi karışımı uygulanması gerekir. Zeminin parlak ya da mat görüntüye sahip olması, epoksi cilalama aşamasında isteğe göre kullanılacak cila ile mümkün olur. Epoksi zeminin tam olarak kuruması ile beraber ortaya modern ve sağlam bir zemin çıkartılır.

Paylaş

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0552 239 6077

BİZ SİZİ ARAYALIM